"De fiecare dintre noi se bucură și se întristează pământul întreg
ba chiar și toate cele de sub cer."
~ Origen, Omilii la Ieremia
nu-ți mai plânge sufletul tău rătăcit în casele de jos
vorbește-i așa cum i-ai vorbi unui străin
care nu înțelege cuvintele limbii tale
arată-i cerul chiar și atunci când se-ascunde
folosindu-te de semne și gesturi
fiindcă numai cerul ne ridică din moarte
învață-l să tacă. să se mire mult
arată-i cizmele fără noroaie pe tălpi
umplute cu pământ fertil
din care răsar narcisele cu gâturi subțiri de argint
mai spune-i că viața e jumătate vis/ jumătate suspin
învață-l să ignore copacii înalți
umbrele lor dulci (cum le spunea Pușkin)
călătoriile în departe
No comments:
Post a Comment